Kancelarie notarialne oblegane. Mieszkania nadal w modzie..

Kim jest notariusz?

Wielu ludzi zastanawia się nad tym, kim jest notariusz. Notariusz to prawnik upoważniony przez ministra sprawiedliwości do wykonywania czynności notarialnych i sporządzania aktów notarialnych. Dokonuje on czynności notarialnych i nie świadczy usług prawnych, jednak w trakcie czynności notarialnych udziela stron informacji o przeprowadzanych czynnościach i wynikających z nich prawach i obowiązkach. Notariusz pracujący w kancelarii notarialnej gwarantuje, że sporządzone u niego dokumenty są zgodne z przepisami.

Czym zajmuje się notariusz?

W niektórych przypadkach, zamiast zwracać się do sądu, możemy skorzystać z usług notariusza, który sporządza takie dokumenty jak: umowę sprzedaży nieruchomości, sprawy spadkowe, intercyza, poświadczenia notarialne, protokoły, akty notarialne. Praca notariusza polega na odciążeniu sądów i usprawnieniu tym samym niektórych prawnych czynności. Ułatwia to zwykłym obywatelom zakładanie firm, sporządzanie testamentów i wiele innych formalności. Jednak może on również przyjmować na przechowanie papiery wartościowe, dokumenty oraz pieniądze. Do zadań notariusza należy odbieranie oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Po co idzie się do notariusza?

Notariusz to osoba, która umożliwia nam wykonanie niektórych czynności prawnych poza sądem. Powinniśmy się do niego udać, z wszelkiego rodzaju umowami np. sprzedaży domu lub innej nieruchomości, które przez poświadczenie notarialne będą miały większą moc prawną. U notariusza można sporządzić testament lub otworzyć sprawę spadkową. Dokumenty dotyczące darowizny u notariusza będą miały o wiele większą moc prawną niż umowa ustna pomiędzy rodziną lub znajomymi. Tak jest ze wszystkimi dokumentami podpisanymi notarialnie. Obecnie możliwe jest również podpisanie umowy alimentacyjnej u notariusza. Do niedawna kwestia alimentów rozstrzygana była wyłącznie sądownie, jednak obecnie przy pełnej zgodzie dwójki partnerów, możliwe jest sporządzenie takiej umowy w kancelarii notarialnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *