Fotowoltaika – panele fotowoltaiczne

Wiele osób w dobie wzrostu cen, chce zaoszczędzić pieniądze na wciąż rosnących cenach za energię elektryczną. W ostatnich latach wzrosła popularność paneli fotowoltaicznych, które pozwalają właścicielom domów i obiektów handlowych na wprowadzenie oszczędność i korzystanie z energii słonecznej. Sporym atutem paneli fotowoltaicznych jest to, że mogą służyć osobom prywatnym i firmom. Ma to ogromne znaczenie w produkcji, gdzie koszt zużycia energii elektrycznej będzie w znacznym stopniu zminimalizowany.

Panele fotowoltaiczne – rodzaje i parametry
Jest wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych do najpopularniejszych należą panele monokrystaliczne, panele polikrystaliczne, z krzemu amorficznego, z ogniw CdTe i z ogniw CIGS. Najczęściej wybierane są panele monokrystaliczne, które cieszą się dużym uznaniem ze względu na dużą sprawność, która sięga aż 20% i odporność na warunki klimatyczne. Wyparły one cieszące się do niedawna dużym zainteresowaniem panele polikrystaliczne, które osiągają niższą sprawność na poziomie 14-18%. Każde z kolejnych paneli są mniej sprawne, przez co ich zakup i montaż nie jest tak opłacalny, jak bardziej wydajnych i trwalszych paneli monokrystalicznych.

Panele fotowoltaiczne ceny
Ceny instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od mocy. Decydując się na montaż instalacji o mocy 6kW, musimy liczyć się z kosztami oscylującymi w granicy 30-35 tys. Zł. Natomiast Instalacja fotowoltaiczna 5 kW to koszt wahający się pomiędzy 20 a 30 tys. zł.

Farmy fotowoltaiczne
Osoby, które posiadają spore działki w atrakcyjnym położeniu, często decydują się na zakładanie farm fotowoltaicznych, które przynoszą spore zyski. W zależności od wielkości farmy, miesięczne zyski mogą się wahać w granicach od 5 do nawet 40 tys. zł. Bardzo duży wpływ na wysokość zysków ma stopień nasłonecznienia w danym regionie. Trzeba jednak przyznać, że farmy fotowoltaiczne stają się ciekawą formą inwestycji, która ma szansę nie tylko się zwrócić, ale i pomnożyć kapitał przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *