Transport kolejowy

Transport kolejowy był niezwykle popularny w latach 80 tych i 90 tych teraz jednak jest wypierany przez dostęp do samochodów osobowych. Oczywiście mowa o transporcie i przewozie osób. Do tej pory bardzo popularny i opłacalny jest transport towarowy. Wiele firm decyduje się na podnajęcie wagonów i przewóz surowców właśnie w taki sposób, ponieważ ceny często są bardzo konkurencyjne w zestawieniu z innymi możliwościami.

Nowoczesny transport kolejowy
Jeśli myślimy o kolejowym przewozie osób, to poprawie uległa sytuacja dotycząca przedziałów pasażerskich, które coraz częściej są nowe i bardzo zadbane, a do tego pozwalają na dostęp do wielu udogodnień. Bardzo często jest też tak, że transport kolejowy połączony jest z transportem autobusowym, co ma ogromne znaczenie i pozwala zaoszczędzić czas osobom podróżującym. Zarówno w Polsce, jak i na świecie można zaobserwować wspaniały trend, jakim jest powrót do transportu kolejowego. Ogromne znaczenie ma tu ekologia, która w transporcie kolejowym plasuje się na wysokim poziomie.

Podział transportu kolejowego
Transport kolejowy możemy podzielić na:
– transport pełnowagonowy, w którym dochodzi do przewozu cieczy, paliwa, węgla czy artykułów chemicznych,
– transport kontenerowy intermodalny, w tym wypadku kontenery stawiane są na specjalnych platformach,
– transport drobnicowy, który wykorzystany jest do przewozu mniejszych paczek lub przesyłek,
Transport kolejowy można podzielić również ze względu na rodzaj toru. Dlatego mamy również kolej normalnotorową, wąskotorową, szerokotorową, liniowo-terenową i kolej zębatą.

Transport kolejowy wady i zalety
Transport kolejowy ma wiele zalet, jakimi są nie niewątpliwie szybkość transportu, ekologia, bezpieczeństwo i w dużej mierze niezawodność. Jednak ma również wady. Tam, gdzie nie ma torów, nie jest możliwy do wykonania i w dużej mierze trzeba się posiłkować zmianą sposobu transportu np. na samochód ciężarowy. Jednak nie są to problemy nie do przejścia i w dużej mierze nawet zamienny sposób, może się okazać dużo korzystniejszy niż transport towaru jednym środkiem transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *